ליאו בראוור - ציוני דרך בעבודתו המוסיקאלית

ליאו בראוור הוא מלחין, גיטריסט ומנצח אשר נולד בהוואנה שבקובה ב- 1 במרץ 1939. בראוור התחיל לנגן בגיטרה בגיל 13 בעקבות אהבתו למוסיקת פלמנקו.

הופעתו הראשונה של בראוור הייתה בגיל 17, באותה השנה כבר פורסמה יצירתו הראשונה - פרלוד, וב- 1959 פורסמה פוגה אשר נכתבה אף היא על ידו. כתיבת היצירות הנ"ל נבעו מהשפעתם של ברטוק (Bartok) וסטרווינסקי (Stravinsky) על בראוור, דבר שמצביע על מודעותו המוקדמת למוסיקה כלית נוספת מלבד הגיטרה.

ב- 1959 למד הלחנה בבית הספר למוסיקה - ג'וליארד ובאוניברסיטת הרטפורד שבניו-יורק.

עבודתו מתפרסת על שלוש תקופות עיקריות. התקופה הראשונה (בין סוף שנות ה- 50 לתחילת שנות ה- 60) מושפעת בעיקר מן הרקע הקובני של בראוור. היצירות בתקופה זו כוללות בעיקר מקצבים אפרו-קובנים, תוך שילוב עקרונות של מוסיקה קלאסית מסורתית. דוגמא טובה ליצירה מתקופה זו היא היצירה - Elogio de la danza, שנכתבה כיצירת סולו לגיטרה. הפרק השני של היצירה נכתב כהוקרה ל- Ballet Russes של סטרווינסקי, ואף זכה לכוריאוגרפיה. דוגמא נוספת מאותה תקופה היא היצירה- Danza Caracteristica, שנכתבה ב- 1957 כסולו לגיטרה.

את התקוםה השנייה ניתן להגדיר כאוונגרדית במהותה. דוגמאות ליצירות מתקופה זו הן: קונצ'רטו לגיטרה מספר 1, וקנטיקום (Canticum). בתקופה  השלישית יש צמצום של המוטיבים האוונגרדים. בראואר עצמו כינה את התהליך היצירתי בתקופה זו כ"פשטות חדשה" (New Simplicity). דוגמא ליצירה מתקופה זו היא - El Decameron Negro אשר הייתה אחת מראשוני היצירות שנכתבו בתקופה זו.

עבודתו של ליאו בראוור כמוסיקאי כוללת בתוכה יצירות להרכבים קאמרים, קנטטות, יצירות לתזמורת, יצירות לבלט מודרני ויותר מ- 60 סרטים להם כתב פסקולים. מלבד יצירות מקוריות שבראוור כתב בעצמו, הוא עיבד מספר קטעים מוסיקאלים של אומנים שונים, בינהם יצירות של סקוט ג'ופלין (Scott Joplin) - Elite Syncopotions, The Entertainer, ועיבוד לסולו גיטרה של השיר - The Fool on the hill אשר נכתב על ידי ג'ון לנון ופאול מקרטני.

מאמר זה נכתב על ידי הדס אבו, כחלק מעבודת הבגרות במרץ 2003.