מפי המלכים, בקצב הרומבה

Gipsy_Kings המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

באמצע היום, בעבודה, קיבלתי סרטון ממרסלו. בהפסקה פתחתי. רואה שם שני אנשים מלווים את עצמם בגיטרות ושרים בספרדית בקצב הרומבה נעימה שנשמעה לי מוכרת משהו.

קרא עוד...

"זכרונות, אבל לא מאלהמברה"

 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

טרמולו.

אחת הטכניקות האהובות על נגני הגיטרה. צורת נגינה שבאה לתת המשכיות לצליל הדועך של גיטרה ולחקות את נגינת כלי פריטה כמו מנדולינה. יש כמה סודות לטכניקה הזאת, אך אחרי שמפצחים אותה היא מענגת ביותר.

קרא עוד...

הקדושים והמקוללים

 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

הגעתי לישראל בהיותי בן 17, ותוך ימים הגעתי לקיבוץ עין שמר. חצי שנה של גן עדן. עבדתי לידם בפלחה, מטעים, לול ומפעל הגומי. עבדתי לידם ולא איתם, כי כל אחד מהם היה יעיל פי 10 ממני בעבודה.  אנשים חרוצים, מדברים במשורה. גברים חסונים ונשים מטופחות.

קרא עוד...

מזמזם, אבל לא מאושר

 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

ימי הזום העליזים. "ימי הזום-זום." שוב אני והקולגות שלי מוצאים את עצמנו בפורמט הנלוז הזה. מי היה מאמין שכך נלמד מוזיקה? נהפוך לאפליקציה?

קרא עוד...

אסקפיזם

3 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

 מלחמה בחוץ. אין לי חשק לכתוב. תמונות המלחמה הארורה עולות בדמיוני מפעם לפעם, לפעם.

אבל אני צריך להמשיך לכתוב. ולו לצורך השפיות שבאסקפיזם.

קרא עוד...

מצוות הניכוס

israelis המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

אחד הדברים אותם אהבנו לעשות כיהודים בגולה בה גדלתי, היה למנות שמות יהודים מפורסמים. חתני פרסים, דמויות היסטוריות חשובות, מוזיקאים ושחקנים ידועים. "כי הצלחתם - היא הצלחתנו".

קרא עוד...

פחד

freud המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

זיגמונד פרויד אמר שכל בן אדם נולד עם תעצומות הנפש בגודל מסוים. יש שמסוגלים להתמודד עם אתגרים גדולים ורבים, ויש שנשברים מיד בהיתקלות בבעיה קטנה. כך גם לגבי פחדים, עומס פיזי וכדומה. ועל פי פרויד - זה מולד.

קרא עוד...

בפרוץ תשפ"ד, שיפצורים

_טובה_מעבדת_אל_אי_אם המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

 

בא לכם להתחדש בגיטרה שלכם? להוסיף משהו, אבל בלי לקנות משהו? כלום? אז לכבוד השנה החדשה בואו נעשה שיפצור, שנעה נעים לכם ולגיטרה שלכם.

קרא עוד...

פרק שלישי- JOSEP URSHALMI

 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

בפרקים הקודמים: התל-אביבי והנשוי הטרי יוסי ירושלמי מקבל הזמנה ממורה בעל שם עולמי לנסוע לספרד וללמוד אצלו.

קרא עוד...

שובי ציפורת

bird המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

בפינה לשיפוטכם, מוזיקה מן העבר. שוב זהו חומר עברי.

אני מנחש שזה רצוי, כמו שהוא היה רצוי מבחינתי. עיבודים לגיטרה של שירה עברית במיטבה, אין הרבה מזה בנמצא.

קרא עוד...

להשלים נושא

20220611_183458 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

לפני מאה שנה, נגיד, כשניגנו יצירות של טארגה,או אלבניז, או באך, עשו זאת במיתרים ביולוגיים. כבר כתבתי על כך, והינה עוד קצת השלמות.

קרא עוד...

Metamorphosis

metamorphosis המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

אז נכון שאנחנו כבר מזמן יודעים שעוד ולאוטה הם בני משפחה מקרבה ראשונה, אז נכון שהמילה לאוטה היא שיבוש של המילה "אל עוד" הערבית, וברור לנו שהמרחק מעוד ולאוטה הוא קצר ביותר.

קרא עוד...

פרופסור ירושלמי, ראיון בלעדי

54146_123709877693011_336749_o1 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

אני מניח שבמהלך חייו, כל אחד מאיתנו פגש אנשים שהשפיעו עלין באופן דרמטי. אני מתכוון לאלה שהשפיעו לטובה, כמובן. לפעמים הם נקלעים לדרכינו רק לרגע קט, ולפעמים לתמיד הופכים לחלק מחיינו. ואם במקרה פשפשתם בזיכרון ולא מצאתם אחד שכזה - ההפסד הוא שלכם.

קרא עוד...

Mission Impossible

mission_impossible המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

מניסיוני, הגברה טובה ונקייה של גיטרה קלאסית זה משימה בלתי אפשרית. הסיבות הן שתיים: המבנה האקוסטי של הכלי ובעלי המקצוע שבתחום. וזה למרות האפשרויות הרבות.

קרא עוד...

פאסט נישט

_נישט המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

פאסט נישט

יש דברים שלא עושים. במאמר שתקראו עכשיו תלמדו על דבר שלא לעשות אותו. ולמרות הכל, ובכל זאת-עשיתי את זה. ומה יצא בסוף? תקראו הלאה.

קרא עוד...

ל פ ס ו ס

lapsus המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

ל פ ס ו ס,על-פי ההגדרה במילון: שגיאה בהקראת טקסט. וכמו במלים, גם במוזיקה יש שגיאות בהקראת טקסט. נדבר על אחד מהמקרים האלה, ועוד.

קרא עוד...

N i t s u g a

images_4 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

בעולם, בשלהי חייו, לא התייחסו לבוהק הזוהר של הכישרון שלו. והיו סיבות לכך. יותר נכון סיבה.

קרא עוד...

טיפים - פעם נוספת

download_1 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

פעמיים יצא לי להשתתף בסדנאות למורים בהנחייתו של פרופסור יוסי ירושלמי, שם הוא פרס לפנינו את משנתו בהוראת גיטרה קלאסית. בל נשכח שיוסי הוא בעל שם עולמי, ובפרט בתחום פתרון בעיות טכניות הקשורות החזקת גוף, ידיים, פתרון לכאבים ודלקות. מאמריו בנושאים אלו פורסמו לא אחת בחו"ל.

קרא עוד...

D i s c l a m e r

big-guitar-ensemble_1_orig המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

למרות מספר רב של עיבודים שכתבתי להרכבי גיטרה שונים, וביניהם להרכבי גיטרה גדולים, אני לא "מת" על הפורמט.כן, כתבתי מדואו גיטרות, טריו, קוורטט. ועד לעשרות משתתפים. גם להרכבים שהגיטרה היא אחת המשתתפים ולא הרוב. סוג זה דווקא אני מעריך.

קרא עוד...

באך, פרליוד ללאוטה, האמנם?

bach_autograph המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

בצעירותי, כשניגנתי את הפוגה של באך, לה מינור בטרנסקריפציה של סגוביה, קוסטין קלנליס אמר לי: "למה אתה מנגן את העיבוד? נגנן את המקור".

קרא עוד...

טיפים - פעם שנייה

TipJar100 המדור של דוד בוליס - אז מה תמצאו כאן? דברים על גיטרה, על מה שמסתתר בתוך הגוף שלה, על אנשים שבונים אותה, שמנגנים בה, שכותבים עבורה. על האתגרים שהיא מציבה לפנינו. ועלינו, אוהביה. אלה שלא יכולים בלעדה.

בפרוץ האביב, עוד טיפים מבית היוצר של מנואל ברואקו, נגן אמריקאי, יליד קובה, שכילד היגר לאמריקה ועד מהרה הפך לנגן מצטיין.

קרא עוד...

מוצרים נבחרים